همه چیز در باره انتخابات مجلس حوزه رامسر،تنکابن و عباس آباد

سه‌شنبه 18 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:12
خبرگزاری فارس: گفتنی‌های انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس نهم/امروز استعفاها متوقف می‌شود
همه چیز در باره انتخابات مجلس حوزه رامسر،تنکابن و عباس آباد
فارس گزارش می‌دهد
گفتنی‌های انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس نهم/امروز استعفاها متوقف می‌شود

خبرگزاری فارس: انتخابات میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه برای انتخاب 4 نماینده همزمان با انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در 24/3/1392 برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: گفتنی‌های انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس نهم/امروز استعفاها متوقف می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 12 اسفند 1390 برگزار شد؛ در این دوره رقابت بر سر 290 کرسی بود که تکلیف 286 کرسی مشخص شد.

در دور نخست انتخابات،223 نامزد به مجلس راه یافتند و رقابت 135 نفر برسر 65 کرسی به دور دوم کشید که در نیمه اردیبهشت 1390 برگزار شد.

انتخابات میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در حوزه‌های انتخابیه ایلام، شیروان، چرداول، مهران، ایوان و ملکشاهی؛ دماوند و فیروزکوه؛ تویسرکان و رامسر و تنکابن و عباس آباد برگزار خواهد شد.

*امروز آخرین مهلت پذیرش استعفای داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس است

حسنعلی نوری مدیرکل انتخابات وزارت کشور و جانشین رئیس ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس امروز (دوشنبه) را آخرین مهلت پذیرش استعفای داوطلبان شرکت در انتخابات اولین میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار داشت: تنها داوطلبانی می‌توانند در انتخابات اولین میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام‌نویسی و شرکت کنند که استعفای خود را در مهلت تعیین شده ارائه کرده باشند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور تصریح کرد: انتخابات اولین میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه برای انتخاب چهار نماینده همزمان با انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، روز جمعه بیست و چهارم خرداد ماه سال 1392 برگزار می‌شود.

*اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات میان دوره‌ای مجلس انتخاب شدند

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله محمد یزدی، آقایان محمدرضا علیزاده، عباسعلی کدخدایی و محسن اسماعیلی به عنوان پنج عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات میان دوره‌ای مجلس نهم معرفی شدند.

*اولین اطلاعیه ستاد انتخابات کشور

همچنین در اطلاعیه شماره یک ستاد انتخابات کشور آمده است: به آگاهی هم میهنان عزیز می‌رساند انتخابات اولین میاندوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه برای انتخاب 4 نماینده همزمان با انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در روز جمعه بیست وچهارم خرداد ماه سال یکهزارو سیصدو نود و دو (24/3/1392) برگزار می‌شود.

اسامی حوزه‌های انتخابیه و تعداد نماینده مورد نیاز هر یک، عبارتند از:

1- دماوند و فیروزکوه -یک نماینده

2- ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، مهران و ملکشاهی- یک نماینده

3- تویسرکان- یک نماینده

4- تنکابن، رامسر و عباس آباد - یک نماینده

داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی می‌توانند از روز شنبه 17/1/92 لغایت روز جمعه 23/1/92 جمعاً به مدت 7 روز در وقت اداری به فرمانداری‌های مراکز حوزه انتخابیه یادشده یا وزارت کشور و درخارج ازکشور به سفارتخانه، کنسولگری و یا نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، مراجعه و ثبت نام نمایند.

ضمناً به استناد بند ((الف)) ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اشخاص زیر از داوطلب شدن درحوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محرومند، مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند:

1- رئیس جمهور و معاونین و مشاورین وی.

2- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین وی.

3- مشاورین معاونین رئیس جمهور.

4- رؤسای دفاتر سران سه قوه.

5- وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها.

6- معاونین و مشاورین وزرا.

7- مـدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا.

8- اعضای شورای نگهبان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات.

9- رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی.

10- رئیس دیوان عالی کشور و معاونین و مشاورین وی.

11- دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

12- رئیس دیوان عدالت اداری و معاونین و مشاورین وی.

13- رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

14- رؤسا و سرپرستان سازمان‌ها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونین آنان در سراسر کشور.

15- رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

16- رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

17- استانداران.

18- معاونین و مشاورین استانداران.

19- فرمانداران.

20- بخشداران.

21- شهرداران و رؤسای مناطق شهرداری.

22- رؤسا و سرپرستان سازمان‌های دولتی.

23- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی.

24- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانک‌ها.

25- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسری دارد.

26- رئیس کل بانک مرکزی ایران و معاونین و مشاورین وی.

27- رؤسـا و سـرپرستـان بنیادهای ( مستضعفان ، شهید ، 15 خرداد ، مسکن ) ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، نهضت سواد آموزی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون ، معاونین و مشاورین آنان.

28- شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات.

بر اساس بند ((ب)) همین ماده نیز اشخاص زیر از داوطلب شدن درحوزه انتخابیه قلمرو ماموریت خود محرومند مگر اینکه شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء ‌نموده وبه هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند:

1- ائمه جمعه دائمی.

2- قضات شاغل در امر قضاء و رؤسای دادگستری شهرستان‌ها و استان‌ها.

3- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استان‌ها و معاونین آنان.

4- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداری‌ها و معاونین آنان.

5- رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان.

6- رؤسا و سرپرستان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیر دولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آنها.

7- اعضای هـیئت مـدیـره و مـدیـران عـامـل شـرکت‌هـای دولـتی و وابـسته به دولت در استان و شهرستان.

8- سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانک‌ها در استان و شهرستان.

9- سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستان ها.

10- مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

11- اعضاء شوراهای اسلامی شهر و روستا.

به موجب بند ((ج)) ماده 29 نیز اعضای هیات‌های اجرایی و ناظرین شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تحت مسئولیت خود، از داوطلب شدن محروم شده‌اند. کلیه مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای (الف)و (ب) مشمول این ماده هستند؛ تشخیص همطرازی با معاونت توسعه مدیریت وسرمایه انسانی رئیس جمهور است.

با توجه به موارد فوق، آخرین فرصت جهت قبول استعفاء‌ داوطلبان حائز شرایط انتخابات اولین میاندوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی 17/7/1391 است و قبول استعفاء‌ بعد از مدت تعیین شده جهت ثبت‌نام و اعلام داوطلبی مورد پذیرش مراکز ثبت نام نیست.

*زمان ثبت‌نام کاندیداها در سال 92

سیدصولت مرتضوی نیز به فارس گفت: زمان ثبت‌نام برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس، شوراها،ریاست جمهوری و یک حوزه‌ای که انتخابات مجلس خبرگان در آن برگزار می‌شود در سال 92 خواهد بود.

بر این اساس انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها در خردادماه سال 92 برگزار خواهد شد که شرایط آن نیز متعاقباً توسط ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام خواهد شد.

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آدینه 12 اسفند 1390 برگزار شد؛ در این دوره رقابت بر سر 290 کرسی بود. در دور نخست انتخابات 223 نامزد به مجلس راه یافتند و رقابت 135 نفر برسر 65 کرسی به دور دوم کشید که در نیمهٔ اردیبهشت 1390 برگزار شد؛ بر این اساس در کل با ابطال بعضی حوزه‌ها از مجموع 290 کرسی مجلس تکلیف 286 کرسی مشخص شد و 4 کرسی در انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار خواهد شد.

در انتخابات مجلس 169 نماینده مجلس هشتم از این مجلس جا ماندند و نزدیک به دوسوم مجلس تغییر کرد؛ در میان چهره‌هایی که از مجلس جا ماندند.

انتهای پیام/


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد